« «

» »

I PÁR ŠROUBŮ MŮŽE BÝT IMPULSEM K INOVATIVNÍMU ŘEŠENÍ

Montážní stanice

Audi, Volkswagen, Škoda i Seat – velké značky svěřily svoji výrobu kovových konstrukcí automobilových sedadel do rukou polské společnosti Sitech Sp. z o.o. Důraz na vysokou kvalitu je samozřejmostí. Všechny procesy, které během montáže probíhají, jsou proto velice pečlivě hlídané a kontrolované.

Na jedné ze stanic, které kovový rám sedadel během své výroby v polské továrně navštíví, probíhá utahování regulátoru opěradla. Jde o tři klíčové spoje, které musí být maximálně spolehlivé. Ovšem právě tyto spoje se stávaly neustálým předmětem stížností ze strany oddělení kvality. „Velmi často byli nespokojení, ne všechny šrouby byly totiž utaženy správně,“ popisuje Krzysztof Korniluk z firmy Sitech důvod, proč se rozhodli hledat nové, lepší vybavení své linky. „Potřebovali jsme zařízení, které by zaručilo spolehlivé utažení všech tří spojů,“ upřesňuje.

Operátor řídil celé utahování, teď řídí stroje operátora

Nejzajímavější nabídku předložilo Atlas Copco. „Doporučili jsme klientovi použít ve výrobě držák se svorkami, takže rám opěradla je během montáže pevně zafixován,“ vysvětluje Piotr Kosmala z Atlas Copco, který polský problém řešil. Držák pak napojili na řídicí jednotku Power Focus 4000, která celý proces kontroluje. Operátor nyní zasadí výrobek do držáku, upevní svorky a ty se automaticky zablokují. Hlídají, aby se všechny tři spoje správně utáhly. „Svorky montovaný díl pustí teprve tehdy, když jsou všechna utažení v pořádku,“ upřesňuje Krzysztof Korniluk.

„Jednotka Power Focus 4000 se prostřednictvím zabudovaných funkcí účastní řízení této montážní stanice,“ přibližuje finální řešení Piotr Kosmala. PF 4000 kontroluje kvalitu utažení, komunikuje s operátorem a provází jej celým procesem utahování. Tím se eliminuje riziko vzniku chyb, které by ohrožovaly kvalitu produktu. „Pokročilé funkce řízení a sledování procesu navíc usnadňují prohlížení a sběr dat prostřednictvím internetové infrastruktury,“ připomíná Łukasz Niepsuj.

Ve společnosti Sitech jsou s novým řešením velice spokojení. Už se nestává, že by další stupně montáže vrátily produkt kvůli vadným spojům. „Ve výrobě je to velký rozdíl. Nemusíme čelit neustálým stížnostem, neztrácíme čas ani materiál opravami a máme jistotu, že odvádíme stoprocentní práci,“ pochvaluje si Krzysztof Korniluk. I proto se rozhodli do budoucna vybavit stejným řešením další tři montážní stanice.

Domů

Permanent link to this article: http://1-2015.productivity-magazine.cz/?p=5329&lang=cs